Kaariese ravi

Hambakaaries on nakkushaigus, mida tekitavad bakterid elavad inimese suus. Bakterid toodavad toidust saadavast suhkrust happeid, mis kahjustavad hammast. Bakterid võib saada juba lapsena kui esimene hammas lõikub ning tekib bakterite kinnitumiseks vajalik pind. Nakatajateks on enamasti vanemad, kes puhastavad maha kukkunud lutti oma suus või toidavad last lusikaga, millega ka ise söövad. Hambaaugu tekkeks on vaja nelja samaaegselt olemas olevat tegurit:

  • Hammast, millele bakterid kinnituvad

  • Kaariest tekitavaid baktereid

  • Süsivesikuid ehk toitu, millest bakterite tegevuse tagajärjel tekivad happed

  • Aega, et need happed saaksid emaili mõjutada (ehk mida tihedamini inimene sööb ja mida vähem hambaid toidujääkidest puhastab seda kiiremini augud tekivad)

Kaariese kõige tavapärasem ravi on täidise panemine ehk “plommimine”. Vajadusel / patsiendi soovil tehakse hambaaugu parandamist ehk pehmeks muutunud hambakoe eemaldamist tuimestuse all. Tuimestus kestab tavaliselt paar-kolm tundi. Selle aja vältel peab olema ettevaatlik, et mitte kogemata hammustada tuima huult või keelt. Igeme tuimestamine aerosooli või geeliga tähendab limaskesta pindmist tuimestamist ja kasutatakse kõige sagedamini lastel enne tuimestussüsti tegemist. Peale täidise asetamist võib hammas olla veidi tundlik. Enamasti on see tingitud väga sügavast kaariese kahjustusest kui asetatud täidis ulatub hambanärvile väga lähedale ja juhib paremini külma-kuuma hambanärvini. Selline hellus võib püsida kuni paar kuud. Kui aga tekivad valuhood (eriti õhtul või öösel) peaks pöörduma koheselt hambaarsti poole, sest hambanärvil võib olla põletik.

Kui on tegu hamba närvipõletiku või juurealuse põletikuga, siis ei ole võimalik ravi ühel visiidil lõpetada. Selleks asetatakse juurekanalisse ravim, mis on mikroobe hävitava toimega ja suletakse hambaauk ajutise täidisega kuni järgmise visiidini. Ajutine täidis on pehmem ja on mõeldud ainult lühiajaliseks hambaaugu sulgemiseks, sest järgmisel visiidil tuleb ajutine täidis uuesti eemaldada, et saaks ravi jätkata.