Hambaproteesid

Proteesid jaotatakse põhimõtteliselt kaheks: suust eemaldatavad ja mitte eemaldatavad. Vahel on võimalik ka neid kombineerida niiet mingi osa proteesist on ära võetav. Hambakroone kasutakse ulatuslikult hävinud, trauma tagajärjel purunenud hamba või hamba muutunud värvi taastamiseks. Hammas lihvitakse igast küljest väiksemaks ning võetakse jäljend. Selle põhjal valmistab hambatehnik laboris krooni, mis tsementeeritakse hambaköndile. Kui hambakrooni osa on väga ulatuslikult hävinud,siis võib osutuda vajalikuks ka tihvti tsementeerimine (kas metallist või klaasfiibrist), et oleks piisavalt pinda kuhu krooni kinnitada.Kroone tehakse erinevatest materjalidest:

  • Plastmasskroonid, mis ei ole väga vastupidavad ning esteetilised
  • Metallokeraamilised kroonid, kus metallisulamist kape kaetakse portselaniga
  • Tsirkooniumkroonid, kus metallisulami asemel on tsirkooniumoksiidist kape (valget värvi), pealt kaetud portselaniga

Sildproteesi ehk silda kasutatakse puuduva hamba asendamiseks. See eeldab kahe tugipost-hamba olemasolu. Mõlemad “tugipostid” lihvitakse igast küljest väiksemaks ning nad saavad omale kroonid, mille küljes on puuduv hammas. See konstruktsioon on tugev ja võib vastupidada elu lõpuni kui suuhügieen on hea.

Suust eemaldatavad proteesid võivad olla osalised või täielikud (ehk totaalproteesid). Osalised proteesid on valmistatud kas ainult plastmassist või metallkarkassiga. Viimased on suus mugavamad ning fikseeruvad paremini oma kohale. Totaalproteesid on vajalikud kui hambakaares ei ole ühtegi säilinud hammast. Suust eemaldatava proteesiga on vaja harjuda. Alguses on proteesi kandmine ebamugav, võib olla muutnud kõne, häiritud on söömine. See on loomulik, sest suu peab harjuma uue olukorraga. See võtab aega tavaliselt umbes 2 nädalat. Püüdke proteesi hoolimata ebamugavusest kanda. Algul ka öösel, hiljem tuleks see ööseks siiski eemaldada, et suu limaskest saaks puhata. Kui protees ei ole suus tuleks see paigutada niiskesse keskkonda (kas veeklaasi või niiske salvrätiku sisse), vastasel juhul võib protees kootuda ning olla ebatäpne. Proteesi tuleb 2 korda päevas puhastada voolava vee all harjaga puhastades. Ei soovita kasutada hambapastat, sest see on liialt abrasiivne ja võib proteesipinda kahjustada.