Juureravi
Juureravi on vaja, kui hambaauk on jäänud ravimata ja see on jõudnud sügavale hambanärvini tekitades kas hambanärvi põletiku või selle ravimata jätmise korral juurealuse põletiku. Juureravi eesmärk on puhastada juurekanalid mikroobidest erinevate instrumentide ja desinfitseerivate lahuste abil. Ravi lõppedes juurekanalid täidetakse juuretäidisega, mis sulgeb hermeetiliselt juurekanali. Juureravi visiitide arv varieerub, sõltudes põletiku suurusest juure all ja hamba anatoomiast. Eduka juureravi järel hammas taastatakse täidismaterjali, panuse või tehiskrooniga. Peale juureravi teostamist võib hammas mõne päeva olla tundlik.
Juureravi vajavad hambad jagunevad põhjuse poolest kaheks:
​
Hambanärvipõletik
Hambanärvipõletik tekib enamasti siis, kui hambakaaries on ravimata jäänud. Väikesest hambaaugust saab sügav auk, mille kaudu jõuavad põletikku põhjustavad mikroobid hambanärvini. Selline põletik võib kulgeda ägedalt (tugeva valuga) või krooniliselt (hammas eriti tunda ei annagi).
Hambanärvipõletiku puhul tekib valu alguses vaid ärritava teguri (temperatuurimuutuse, magusa) toimel. Põletiku süvenedes kestab valu ka ärritava teguri toime lõppedes ja hammas võib valutama hakata ka iseeneslikult. Enamasti on tegemist väga tugeva valuga, mis võib kiirguda ka kõrvalhammastele ja sellepärast on vahel raske täpselt öelda, milline hammas valutab. Närvisüsteemi eripärast tingituna hakkab selle haiguse puhul hammas kõvasti valutama tihti just öösel.
Lühemat aega kestev keskmise tugevusega valu ning tundlikkus külmale, kuumale või survele võib esineda pärast hambaarsti külastust, kus ravitud hambale on asetatud täidis. Selline valu peaks aja jooksul mööduma. Kui aga valu ei ole kadunud 4-6 nädala jooksul, tuleks uuesti võtta ühendust hambaarstiga.
​
Hamba juuretipupõletik
Kui hambanärvipõletiku ajal sümptomeid ei ilmne või hammas on jäänud lihtsalt ravimata, siis hambanärv kärbub ning mikroobid jõuavad läbi hambajuure tipuava hammast ümbritsevasse luukoesse. Tekib hamba juuretippu ümbritsevate kudede põletik. Ka selline põletik võib kulgeda ägedalt valuga või krooniliselt.
Kui hammas valutab tugevalt ning on lisaks ka hell kokkuhammustamisel või peale vajutamisel, võib olla põhjuseks äge hamba juuretipupõletik. Algul on valu pidev, tuikav ning on arusaadav, milline hammas valu põhjustab. Põletiku süvenedes läheb valu tugevamaks ja võib kiirguda ka naaberhammaste piirkonda. Ige hamba juuretipu piirkonnas on punetav ja turses. Igemele võib tekkida ka mädakolle (abstsess). Kaasneda võivad halb enesetunne ja palavik.
Krooniline hamba juuretipupõletik võib kulgeda ilma tuntavate vaevusteta. Mõningatel juhtudel võib aeg-ajalt tekkida igemele hamba juuretipu piirkonda uuris (fistel), millest eritub vähesel määral mäda. Sellise põletiku olemasolust saadakse teada röntgenpildilt nähtavate muutuste järgi ning see vajab ravi sõltumata sellest, kas hammas valutab või mitte. Eriti ohtlik on sellise pideva põletikukolde olemasolu organismis nendele inimestele, kes põevad südame-veresoonkonna haigusi või kellel on kunstliigeseid. Seetõttu tuleb käia regulaarselt hambaarsti juures hambaid kontrollimas ja hambaravi teostamas.
Kuidas tehakse juureravi?
Ravi algab hamba puhastamisega, lagunenud hamba seinad taastatakse. Hammas eraldatakse kofferdamiga (spetsiaalne klamber ja kumm) suu keskkonnast, vältides selliselt sülje kaudu uute mikroobide sattumist hamba sisse ja selle sama isoleerimistehnikaga töötades saame kasutada loputamiseks efektiivseid lahuseid, mis suhu sattudes võivad ärritada. Järgneb kanalite mehhaaniline puhastamine erinevate roteeruvate instrumentidega, mis puhastavad kanali kogu pikkuses. Desinfitseerivate lahustega loputatakse juurekanalid. Juureravi tehakse kas ühevisiidiliselt või mitme visiidi peale tööd jaotades, oleneb olukorrast ja põletiku ulatusest. Kõige lõpus kanal täidetakse guttapertsi tihvtide ja pastaga, tihedalt täites ei ole seal võimalik mikroobidel uuesti paljunema hakata.
​
Juureravi on aeganõudev ja keeruline protseduur. Sageli on hambas mitu juurekanalit (üks kuni neli) ja juurdepääs tagumistele hammastele võib olla keeruline. Hammas, mille juurekanaleid ravitakse, võib muutuda hellaks või hakata isegi valutama, sest tegemist on põletikuga, mille taandumine võtab aega, kuid need sümptomid peaksid ajaga siiski mööduma.
Kui olete arsti poole pöördunud tugeva valuga esmaabi saamiseks, võib juhtuda, et valu ei ole võimalik kohe täielikult likvideerida. Samuti võib põletik ravi alustamisel ägeneda kroonilise juurepõletikuga hambal, mis muidu ei ole tõsisemaid kaebusi põhjustanud.