top of page
Proteesimine

Proteesimine

Proteesid jaotatakse põhimõtteliselt kaheks:

  • suust eemaldatavad ja

  • suust mitte eemaldatavad
     

Vahel on võimalik neid ka kombineerida niiet mingi osa proteesist on ära võetav. 

  • Hambakroone kasutakse ulatuslikult hävinud, trauma tagajärjel purunenud hamba või hamba muutunud värvi taastamiseks. 

  • Sildproteesi ehk silda kasutatakse puuduva hamba asendamiseks. See eeldab kahe tugipost-hamba olemasolu. 
     

Kroonide ja sildade tegemiseks peab olema säilinud piisaval hulgal oma hammast. Materjalidest on kasutusel täiskeraamilised-, tsirkoonium- ja metallokeraamilised kroonid. Esihammaste taastamiseks sobivad rohkem täiskeraamilised- ning tsirkooniumkroonid oma loomuliku välimuse tõttu. Ulatuslike portselantööde kaitseks tuleks kanda öösel kapet, et vältida hammaste krigistamisest tekkida võivaid murdusid. Samuti ei maksa unustada, et ka kroonitud hammaste eest tuleb sama moodi hoolitseda nagu oma hammaste eest. 
 

Suust eemaldatavad proteesid võivad olla osalised või täielikud (ehk totaalproteesid).

  • Osalised proteesid on valmistatud kas ainult plastmassist või metallkarkassiga (tugibüügelprotees). Viimased on suus mugavamad ning fikseeruvad paremini oma kohale.

  • Totaalproteesid on vajalikud kui hambakaares ei ole ühtegi säilinud hammast.


Suust eemaldatava proteesiga on vaja harjuda. Alguses on proteesi kandmine ebamugav, võib olla muutunud kõne, häiritud on söömine. See on loomulik, sest suu peab harjuma uue olukorraga. See võtab aega tavaliselt umbes 2 nädalat. Püüdke proteesi hoolimata ebamugavusest kanda. Algul ka öösel, hiljem tuleks see ööseks siiski eemaldada, et suu limaskest saaks puhata. Kui protees ei ole suus tuleks see paigutada niiskesse keskkonda (kas veeklaasi või niiske salvrätiku sisse), vastasel juhul võib proteesi plastmassist osa kootuda ning olla ebatäpne. Proteesi tuleb 2 korda päevas puhastada voolava vee all harjaga puhastades. Ei soovita kasutada hambapastat, sest see on liialt abrasiivne ja võib proteesipinda kahjustada. Suust eemaldatav protees vajab teatud aja pärast väljavahetamist või ümberbaseerimist, sest igemete ja luu osas toimuvad aja jooksul muutused.

kukehambaravi_2022_001-2_edited.jpg
bottom of page